Mi az a BSc, MSc?

2004-ben kezdődött  EU tagságunk szükségessé  tette a magyar  felsőoktatás átalakítását. A képzési szerkezet átalakítása a Bologna egyezmény alapján történt.

A műszaki területen négy képzési szint maradt:

• FSZ felsőfokú szakképzés 2 év
  • BSc (Bachelor) alapképzés 3.5 év (a végzettség szintje szintje: kb. a régi főiskolai diploma)
  • MSc (Master) mesterképzés 2 év (kb. a régi egyetemi diploma)
  • PhD (doktori) képzés 3 év

A szintek lineárisan egymásra épülnek, mindegyik továbblépést biztosít a következő fokozatba, de annak nem minden szakjára, intézményébe.

(a kunkori nyilak a munkaerőpiacra való kilépés lehetőségét jelzik a megszerzett végzettséggel!)

A BSc képzést végzettek közel harmada kerülhet az MSc képzésbe, a PhD fokozatra pedig csak közel tizede.

Ezzel az átalakítással megszűnt  az egyetemek és főiskolák közötti régi különbség, minden képzés folyhat ott, ahol erre akkreditációt szereznek, tehát főiskola is indíthat mesterszakot, ha teljesíti a feltételeket.

A háromszintű képzés bizonyos területeken nem valósult meg, pl. az orvosképzés és az osztatlan tanárképzések.