ArchiTex szakmai konferencia az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karán

2023.05.18-án került megrendezésre az ArchiTex szakmai konferencia, a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület és az RKK- Terméktervező Intézet közös szervezésében az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari- és Környezetmérnöki Karán. A konferencia a legfrissebb trendeket, technológiákat és kutatási eredményeket tárta fel a textilipar és az építészet határmezsgyéin. A résztevők betekintést nyerhettek a textíliák és az épített környezet lenyűgöző összefonódásába, amely új dimenziókat nyit meg mindkét terület számára.

Az ünnepélyes köszöntő után hat érdekes előadásra került sor.

Az első előadást Dr. Csanák Edit DLA az RKK Terméktervező Intézetvezetőasszonya, RKK Kutatási dékánhelyettes, egyetemi docens, TMTE elnök tartotta a Szövetek és Szövegek: Az Emberi Lét Tárgyi Lenyomatai Az Irodalomban címmel.

A következő előadás Az Építészet És A Szabászat Kapcsolata címmel Rivó Hedvig építész – designer a Canvas School of Arts Lausanne (CH) képviseletében tartotta. Hedvig a pandémia alatt mélyedt el a ruhatervezés rejtelmeiben. Ennek eredménye egy érdekes ötvözet az építészet és ruhatervezés között.

Textil az Épített Környezetben és az Enteriőrben – Hallgatói Munkák Keresztmetszetében Papp-Vid Dóra DLA, ÓÉ RKK, Terméktervező Intézet

Korábbi alkotói munkában is fontos szerepet játszott az építészet és öltözék kapcsolata. Kutatási területéhez tartozik az újfejlesztésű alapanyagok alkalmazása a formatervezésben. Ezen területekhez kötődően építette fel előadását, amely textilbetont, 3D nyomtatott építészeti elemeket és számos a Terméktervező Intézetben készült hallgatói alkotást mutatott be.

A Nemzeti Atlétikai Stadion Membrán-Szerkezete és Egyéb Textíliák A Világbajnokságon

Kutasi Csaba, könnyűipari mérnök, textilipari igazságügyi szakértő előadásán bemutatta, hogy az atlétikai sportcsarnok fedése és technikai textíliák előállítása és alkalmazása hogyan valósul meg a gyakorlatban.

Az Ezerarcú Gyapjúfilc Forrása – Multifelt Factory Kft.

Fodor Ilona, Ügyvezető Kőszegen vezeti a Multifelt Factory Kft-t. Az egyedi gyapjúfilccel dolgozó gyár 1896 óta készít természetes gyapjúfilc termékeket. Magyarország egyetlen nemezfilc gyáraként lefed egy piaci rést, melyre nagy igény van a könnyűiparban. A bemutató videóban bemutatták, hogy a cégnél textiltervezők hogyan készíthetik el egyedi tervezésű szőnyegeket, táskákat és párnákat.

Mindenkiben Lakozik Egy „Textilépítész” – Mazug Tibor Ügyvezető, Mazug Ponyva Kft.

A cégük 25 fős, fő profiljuk az egyedi tervezésű, mindenféle autók, pavilonok, árnyékolók, kiülők és sátrak tervezése és kivitelezése.

Előadásukban bemutatták, hogy hogyan tervezik, és kivitelezik az egyedi méretű megrendeléseket.

A konferencia végén a TMTE elismerések átadására került sor, ahol az Intézetünkből Koleszár András a Szellemi Örökség albumba került be.  Ezzel az elismeréssel az eddigi Textil-és ruhaiparban eltöltött gazdag életútját jutalmazták.

A konferencia egy jó hangulatú büféebéd zárta, ahol a résztvevők megoszthatták egymással gondolataikat, tapasztalataikat a témákkal kapcsolatban és lehetőségük nyílt a kapcsolatépítésre. A konferenciát a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület zártkörű közgyűlése követte.

Némethy Virág-Sima-Molnár Viktória

A jelenlegi oldal frissítve: 2023.05.30.