„Az egyetem egy olyan védett közeg, ahol valóban a tudományokra és a világ megismerésére koncentrálhat az ember” – Bajnóczki Olivérrel az OLKON Consulting Kft. ügyvezetőjével beszélgetett Kulcsár Kiara Réka

A Rejtő Kar korábbi hallgatójaként, később óraadójaként és szakmai üzleti partnereként is bemutathatnám Önt. De említhetném a végzettségeket is, hiszen könnyűipari mérnök, okleveles anyagmérnök, projektmenedzsment specialista diplomát is szerzett tanulmányai során. De ha Önnek kellene röviden bemutatkozni, akkor mit mondana a karrierjéről, milyen eredményekre a legbüszkébb?

Éppen kerek tíz éve szereztem meg az alapszakos oklevelem az Óbudai Egyetem Rejtő Karán. Az oklevél megszerzését követően különböző mérnöki pozíciókban dolgoztam – egy rövid ideig gyártás területén, majd hamar beszippantott a fejlesztés világa. Egy német autóipari multi hazai leányvállalatánál töltött évek után Ausztriában, majd Németországban dolgoztam mérnöki, szakértői és menedzseri pozíciókban, ahol autonóm járművek és alternatív hajtásláncok fejlesztésével foglalkoztam funkcionális- és kiberbiztonsági szempontból. 2023 óta pedig a saját magam által alapított cégeim, az OLKON Consulting Kft.-t, illetve az amerikai ágát, az OLKON Consulting North America LLC-t vezetem.

Az első diplomáját nálunk szerezte. Tudatosan választotta annak idején az Óbudai Egyetem Rejtő Karát? Volt valamilyen különleges motivációja?

Az Óbudai Egyetemre azért esett annak idején a választásom, mert egy nagyon lendületes, fiatalos intézmény benyomását keltette bennem.  A jelentkezésem idején – tizennyolc éves bölcsészhallgatóként – úgy gondoltam, hogy a műszaki tanulmányok révén, az jellegéből adódóan egy objektív, univerzálisan hasznosítható, el nem évülő tudás birtokosa lehetek, amely nem ízlés, hanem tények kérdésein alapszik. Az Óbudai Egyetem Rejtő Karát azért választottam, mert úgy gondoltam, hogy egy olyan magasan specializált végzettséggel, ami valamilyen réspiaci igényt szolgál ki, könnyebben elhelyezkedhetek majd. Az elhelyezkedés lehetősége akkor egy nagyon fontos szempont volt, markáns élmény volt számomra az akkor már gőzerővel zajló 2009-es gazdasági világválság

Könnyűipari mérnök alapszakon tanult, de nem a Rejtőn kezdett, igaz?

Igen, a tanulmányim annak idején még a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészkarán kezdtem meg magyar szakon, ahonnan egyetlen szemeszter után az Óbudai Egyetem Rejtő Karán folytattam a tanulmányaim könnyűipari mérnök alapszakon. Ezt követően a Miskolci Egyetem anyagmérnöki mesterszakán végeztem polimer- és minőség szakirányon, ahol mindkét szakirány szorosan kötődött a korábbi Rejtős tanulmányaimhoz, melyet így tudtam tovább kamatoztatni. Legutóbb pedig a Budapesti Corvinus Egyetemen végeztem el egy posztgraduális képzést projektmenedzsment specialistaként.

Milyen élményeket őriz az Egyetemmel kapcsolatban? Milyen hatással volt Önre az itt töltött idő?

Rengeteg szép emlék fűz, akár a tanulmányaim, akár a későbbi időszakot illetően – hiszen azóta már óraadóként és stratégiai partnerként is volt lehetőségem az egyetemmel való további közös munkára. Az első gondolat, ami eszembe jut, az a nyugalom – az egyetem egy olyan védett közeg, ahol valóban a tudományokra és a világ megismerésére koncentrálhat az ember, egyéb szempontok és kötöttségek nélkül. Annak idején a Rejtő Kar könyvtára, illetve az Óbudai campus épületei hamar a második otthonommá váltak.

Az OLKON Consulting cégcsoport vezetőjeként hogyan mutatná be a céget?

Műszaki, ügyviteli és compliance tanácsadással foglalkozunk olyan high-tech iparágakban – a teljesség igény nélkül – mint az autóipari rendszerek és szoftverek fejlesztése, az információ- és kiberbiztonság, az orvostechnikai eszközök vagy éppen a generatív mesterséges intelligencia.

Hogy kezdődött a karrierje? Mi határozta meg leginkább az eddigi pályafutását?

Azt hiszem már kisgyerek koromban elkezdődött, ahogy a szüleim generációja motorokat és autókat szerelt össze és szét, úgy én már kiskamaszként számítógépeket. Műszaki szakközépiskolába jártam, ahol alapszinten megtanultunk programozni, ez az algoritmikus gondolkodás máig nagyon fontos szerepet játszik a gondolkodásomban. Azt hiszem ez az információs technológiák iránti fogékonyságom találkozott azzal a mérnöki attitűddel, precizitással, illetve minőségszemlélettel, amit a Rejtő Karon és a későbbi tanulmányaim folyamán elsajátítottam – végső soron ez lendítette elő, illetve tette lehetővé a későbbi sikereimet.

Mik voltak a legfontosabb dolgok, amiket a Rejtő Karon tanult meg és hogyan tudta azokat hasznosítani?

Amit kiemelnék az a precizitás, mérnöki-, illetve minőségszemlélet és az a rengeteg modell, ami azóta azt hiszem az élet minden területére kiterjedően a gondolkodásom részévé vált. Gondolok itt akár egészen egyszerű dolgokra, mint felismerni, hogy egy sokaság kvázi Gauss-eloszlást mutat, vagy éppen a Pareto-elvvel modellezhető, vagy akár hogy egy adott technológia fejlődése az időben várhatóan egy S-görbével írható le, így a jövőben a ma kezdetleges és drága technológia várhatóan olcsó és hatékony lesz, megfelelő ráfordítás mellett – az egyéni tanulási görbék is hasonló aspektust mutatnak. A rendszerszemlélet, illetve a kritikus és koncepcionális gondolkodás elképesztően fontos készségek, amelyek szintén fejlődtek az Óbudais tanulmányaim folyamán.

Nemzetközi tapasztalattal is rendelkező cégvezetőként, hogyan látja azt, hogy milyen lehetőségei vannak a mai 21. századi fiatalságnak ezen a szakterületen?

Én a Rejtő Karon csomagoló- és papírgyártó szakirányon végeztem, így először szűk értelemben ezen szakterületet illetően válaszolnék. Ahogy Sam Altman – az OpenAI vezetője – fogalmazott az X-en „Az AI sokkal gyorsabban fogja csökkenteni az olyan munkák árát, amelyek számítógép előtt végezhetők, mint azokét, amelyek a fizikai világban történnek.” A taktilis világhoz köthető munkák egy része a jelenleg feltörekvő technológiákkal nehezebben kiváltható, így a gyártáshoz kapcsolódó mérnöki munka is. Tág értelemben pedig a mérnöki-, rendszer-, illetve minőségszemlélet nagyon stabil alapokat nyújt bármilyen irányú további építkezéshez. Nagyon eltérő területnek hangozhat, de a Rejtős tanulmányaimból transzferált készségek jól hasznosíthatóak voltak például egy autóipari beágyazott rendszer kiberbiztonsággal kapcsolatos elemzésének elvégzése folyamán.

Mit üzenne a mai fiatalságnak, a leendő hallgatóknak?

Ha egy kicsit kiléphetek a szerepemből, akkor azt mondanám, hogy már csak azért is, mert egy jó buli – már-már közhely, de talán valóban az ember életének legszebb évei. Illetve „idővel semmi sem lesz se olcsóbb, se könnyebb.” – hogy Korondi tanár urat idézzem a saját orientációs hetemről, így érdemes nem halogatni a tanulmányok elvégzését, illetve az oklevél megszerzését. Kicsit komolyabbra fordítva a szót azt gondolom, hogy az élet minden területén számszerűsíthető előnyökkel jár egy STEM-diploma megszerzése – ellene viszont gyakorlatilag semmi nem szól.

Miért ajánlaná a most felvételi előtt álló fiataloknak az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Karát?

A Rejtő Kar nagy erőssége véleményem szerint, hogy jelentős hozzáadott értéket nyújt a társadalmi mobilitás szempontjából. A mentoráció, közeli kapcsolat az oktatókkal és a nyitott, a hallgatókat fejlesztő légkör lehetővé teszi, hogy egy első generációs értelmiségi is kiaknázhassa a benne rejlő potenciálokat és bármilyen háttérből is érkezett, professzionális, sikeres és elismert szakemberré válhasson. És éppen ezért ajánlanám, az egyetem rengeteg lehetőséget és támogatást nyújt, hogy a korábbi tanulmányok jellegétől függetlenül kompetens mérnökké válhass.

Köszönjük az interjút!


A jelenlegi oldal frissítve: 2025.01.09.