Meghatározó jelentőségű, nemzetközi Projektkonferencia a tudomány és az oktatás felelősségéről a Rejtő Karon

A Hazai és Külföldi Modellek a Projektoktatásban Nemzetközi Konferencia három év online szervezést követően immár 7. alkalommal újra, személyes jelenlétben került megrendezésre 2023. június 9-én a Rejtő Karon.

A nagy sikerrel zárult egész napos rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a tudomány és oktatás felelősségére napjaink információval telített világában. A XXI. sz. tudás alapú társadalma ugyanis az oktatástól a korszerű, hasznosítható tudást várja el. Egy olyan tudást, ami bölcsességgel párosul és gyakorlati alkalmazásával képesek leszünk az utóbbi évtizedek hiábavaló törekvéseit a globális környezeti problémák kapcsán a megoldás felé vezető útra terelni. Létünk és jövőnk azon múlik, hogy rájövünk-e a környezetünket befolyásoló folyamatok lényegére, és ezáltal képesek leszünk-e ezeket a folyamatokat a helyes irányba terelni. Ehhez nélkülözhetetlen a környezettudatosságra való nevelés és a környezeti etika társadalmi gyakorlattá válásának támogatása.  Az oktatási tevékenység egyik fő célja, és egyben a konferencia küldetése is elsősorban a felelős, környezettudatos magatartás kialakításán keresztül a fenntarthatóságra nevelés, melynek egyik eszköze lehet a projektpedagógia. A Konferencia plenáris előadásai is ezen célkitűzésekhez kapcsolódtak.

A konferencia főszervezője Bodáné Dr. Kendrovics Rita ÓE RKK oktatási dékánhelyettes, Környezetmérnöki és Természettudományi Intézet intézetigazgató volt.

Az idei konferenciánkon a plenáris szekció keretében elfogadta a Rejtő Kar meghívását Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, Czippán Katalin környezeti nevelés szakértő, a Közszolgálati Egyetem stratégiai tanácsadója, Prof. Dr. Szarka László Csaba geofizikus-mérnök, az MTA rendes tagja és Dr. habil. Molnár György a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar dékánja.

Bodáné Dr. Kendrovics Rita a konferencia Szervező Bizottságának elnöke, a tudományos kiadvány főszerkesztője üdvözölte a megjelenteket. Köszöntőjében kiemelte a projektmódszer fontosságát és a környezetpedagógia egyre nagyobb szerepét az oktatás és nevelés területén.

Dr. habil. Koltai László a Rejtő Kar dékánja, a konferencia elnöke megnyitó beszédében úgy fogalmazott: „A projekt alapú tanulás különösen hatékony a tudományos, műszaki és művészeti nevelésben. A projekt módszerei ösztönzik az együttműködést, a gyakorlati ismeretek elsajátítását és a kreatív gondolkodást, amelyek elengedhetetlenek a mai világban.”

Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, nemzetközi eredményeket is bemutató plenáris előadásában az alábbiakban fogalmazta meg felelősségünket: „A jövő nemzedékekért, gyermekeink és unokáink életéért vállalt felelősségünk a nemzeti erőforrásaink fenntartása, megőrzése és gyarapítása.”

Czippán Katalin környezeti nevelés szakértő plenáris előadásában számos izgalmas példát bemutatva, részletesen tárgyalta az oktatás felelősségét a fenntartható fejlődési célok elérésében.

Prof. Dr. Szarka László Csaba az MTA rendes tagja plenáris előadóként kiemelte a környezeti nevelés fontosságát, de egyben józanságra is intette a hallgatóságot a klímapánikkal kapcsolatos hírek kapcsán. Hangsúlyozta a tudományos eszközök és módszerek fontosságát a tények megítélésében.

Dr. habil. Molnár György a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar dékánja a digitalizáció és az oktatás kapcsolatát fókuszba helyező plenáris előadása interaktív feladatokkal hívta közös gondolkozásra a jelenlévőket. Mint fogalmazott: „Kihívások, de egyben lehetőségek is vannak az oktatás területén dolgozók számára a digitalizációs folyamatokban és az MI megjelenésében.”  Előadásában számos MI alapú, tanulási környezetekben alkalmazható digitális pedagógiai megoldást ismertetett.

 A konferenciára regisztrált több, mint 70 résztvevő négy szekcióban mutathatta be kutatási eredményeit és oszthatta meg tapasztalatait, jó gyakorlatait. A Projektek a felsőoktatásban szekciót Dr. Hartl Éva, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógia Kar, Neveléstudományi és Pszichológiai Intézet intézetigazgatója vezette.  Dr. habil. PaedDr. Melinda Nagy, PhD, Selye János Egyetem rektorhelyettese elnökölt a Fenntartható oktatás szekcióban. A Környezetpedagógia a fenntarthatóságért szekciót a Konferencia Tudományos Bizottságának elnöke, Dr. habil Németh Mária CSc egyetemi magántanár, a Selye János Egyetem, a MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság Magyarságkutató és Neveléstörténeti Bizottság elnöke, a Százak Tanácsa tagja vezette. Az idei konferencián nem csak oktatók és kutatók mutathatták be a tudományos eredményeiket. A Budapest Főváros III. kerület Óbuda Békásmegyer Önkormányzatával való több éves hatékony együttműködés kapcsán a környezetmérnök szakos hallgatók külön szekcióban, Dr. Ágoston Csaba a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar, Környezetmérnöki és Természettudományi Intézetének adjunktusának, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének elnökének vezetésével  mutathatták be azokat a projektmunkákat, melyek a valós életből vett problémák megoldására szerveződtek, ezzel egyben a hallgatók szemszögéből is belátást engedtek a projektoktatás eredményességébe.

Az előadói szekciókban összesen 25 előadást hallgathattak meg a részvevők, a poszterszekcióban (elnöke Dr. Pálvölgyi Lajos PMP, a PROJECON Project Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója volt) 12 témát mutattak be a szerzők.

A konferencia egyik fő gondolata korábbi előadónk, Professzor Dr.  Mátyás Csaba A bioszféra észrevétlen krízise című írásából idézve: „A társadalmi szemlélet gyökeres és gyors átformálásában nagy felelőssége van a tudományos igényű népszerűsítésnek és kommunikációnak szóban, írásban és az internetes média világában, és mindenekelőtt a szemléletet alakító oktatásnak, az óvodától az egyetemig – és azon túl.”

Köszönjük előadóinknak, résztvevő vendégeinknek, hogy e konferencia részese lehetett ennek a társadalmi szemléletformálásnak határon innen és túl.

A konferencián elhangzott előadásokhoz kapcsolódó tanulmányok a Projektkonferencia 2023 Tanulmánykötetben 2023 június 30-án jelennek meg, elérhető lesz a Konferencia honlapján, ahol a korábbi Tanulmánykötetek is letölthetők: https://projektkonferencia.rkk.uni-obuda.hu/konferencia-kiadvany

Budapest, 2023. június 15. Bodáné Dr. Kendrovics Rita, a Szervező Bizottság elnöke


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.06.17.