„Szükség van azokra a kollégákra, akik önállóan tudnak kutatni, és konstruktív ötletekkel képesek előállni” – Somodi Katalinnal, volt hallgatónkkal beszélgettünk

Kissné Somodi Katalin környezetgazdálkodási tanácsadóval, hulladékgazdálkodási referenssel korábbi hallgatónkkal beszélgetett Kulcsár Kiara Réka a Rejtő Kar Dékáni Hivatalának munkatársa.

A 2024-es Rejtő Konferencia egyik plenáris előadójaként a fenntarthatóságól és a környezetvédelmi szabályozásokról tartott előadást volt almamáterében. Ekkor kértük fel egy rövid interjúra. Mit érdemes tudni Önről mindazoknak, akik nem voltak ott az előadáson? Mik azok a mérföldkövek, amelyeket kiemelne a karrierjéből?

Az akkori Könnyűipari Műszaki Főiskola diplomáját kézhez kapva Pécsre sodort az élet. Ott helyezkedtem el a helyi környezetgazdálkodási cégnél, mint gyakornok.. Hulladékos területre osztottak be, azon belül a papíripari hulladékok kezelése, menedzsmentje lett a kiemelt területem. A projekt 1 év után befejeződött így visszaköltöztem Budapestre. A szakma szeretete megmaradt és az óta is ezen a területen dolgozom.

Miért választotta az KMF-et az Óbudai Egyetem Rejtő Karának jogelőd intézményét?

Édesanyám a Thán Károly Vegyipari Szakközépiskolában tanított papír- és bőripari labor technikusokat. Kicsi gyerekkorom óta nyári gyakorlatokon a papírgyárakat látogattuk, vonzott ez a világ, adott volt a lehetőség és én életem is vele.

Milyen szakon tanult?

Papírgyártó- és Feldolgozó szakon végeztem, de lehetőségünk volt áthallgatni Csomagolástechnológia szakra is. Az alapozó tárgyak azonosak voltak, a szaktárgyakat egyéni tanrenddel felvettük. Csomagolástechnológia szakon szerzett tudásom is mind a mai napig hasznosítom.

Miért választotta ezt a szakterületet? Mi volt a fő motivációja?

Nem szeretek az irodában ücsörögni, és itt lehetőségem volt kint dolgozni az üzemekben, sokkal kötetlenebb, mint egy hivatali munkarend. Igaz van, hogy hajnalba kelünk és éjjel is ki kell menni üzemhiba esetén, de a produktum kézzel fogható. Jók a kollégák, és a hulladékgazdálkodás olyan szerteágazó világ, mindig rejt magában új és újabb kihívásokat.

Milyen emlékek fűzik az Egyetemhez? Mi az első gondolat, ami először eszébe jut az itt eltöltött éveiből?

Az aula, klíma labor, a végtelen hosszú beszélgetések, gyakorlati jegyzőkönyvek hegyekben,  gólyabál, a vizsgák előtti sok sok átvirrasztott éjszaka,  mini  pulper, és merített papír, ami azóta is megmaradt hobbynak. Scharnitzky Viktor tanár úr előadásai,  dr. Erdélyi József  aki végtelen szeretettel segített a diploma munkám elkészítésekor.  És még ezernyi emlék!

Mivel foglalkozik most? Az oklevelének megfelelő végzettséggel helyezkedett el?

Környezetgazdálkodási szakértőként dolgozom , szakterületem a szelektív hulladékgazdálkodás, kiemelt figyelmet fordítok a papírhulladékokra, azoknak újrafeldolgozása hasznosíthatósága fontos terület munkám során. Azonnal nem sikerült elhelyezkedni szakmai területen, kellett hozzá szerencse és kitartó sok éves munka, hogy megfelelő pozícióba kerüljek.

Hol kezdődött a karrierje? Mi a legmeghatározóbb emléke, amely előre lendítette útja során?

Pécsen a gyakornoki év alatt megkaptam a gyakorlati alapokat. Azt követően multik világában eltöltött 10 év adta azt a töltetet, ami meghatározó mind a mai napig, a kollégák közül van akivel még ma is együtt dolgozunk. Több fordulópont volt a pályafutásom során amikor kénytelen voltam váltani, de nem bántam meg egyiket sem, minden váltás nehéz volt de előre vitt. Megismertem egy szakmát, ami hivatás lett.

Milyen ismereteket sajátított el a Rejtő Karon tanulmányi alatt? Miként tudta azokat hasznosítani a karrierjében?

A labor ismeretek, anyagismeret minden nap része munkámnak. Nem elhanyagolhatóak az üzem mérnöki ismeretek sem, melynek sok hasznát vettem egy hulladékválogató üzem mindennapi irányítása közben.  Bár nem gondoltuk, hogy szükség lesz egy „felül futó macskára” és csak poénnak vettük, ma is használjuk modern kivitelezésben. Nem hátrány akár a saját házunk építésénél is, ha képesek vagyunk egy tervrajzot olvasni, értelmezni, méretezni. Hátha még 3D technológiával meg is valósítjuk! IPAR 4.0. és ezek innen erednek.

Mi volt az a plusz, amellyel a Rejtő Kar hozzájárult a személyes és szakmai fejlődéséhez?

Mindig van hová visszatérni, segítséget kapunk és szeretnék is visszaadni ennek a közösségnek. Folyton összeakadok a partnereim között is itt végzettekkel. „Rejtősnek” lenni (én még KMF-ként emlékszem rá) jó dolog, ha nem is marad közvetlen mindenki a szakmában, az itt kapott alapokkal sikeresek lehetünk.

Milyen lehetőségei vannak a mai 21. századi fiatalságnak ezen a szakterületen?

A csomagoló ipar, a média technológia a nyomda ipar nagyon várja a jó szakembereket, nagyra értékelik a tudást a pályázati szektorban, az kereskedelemben is. Szükség van azokra a kollégákra akiknek nem kell az alapoktól elmagyarázni mindent, önállóan tudnak kutatni, és konstruktív ötletekkel képesek előállni egy probléma megoldása során.

Mit üzenne a mai fiatalságnak? Mivel tudná motiválni őket, hogy tanuljanak tovább a felsőoktatásban?

Feladat van bőven, a digitális technológiák megkönnyítik az életünket, de mérni, tervezni, gyártani, hulladékot kezelni professzionális  mérnöki tudással lehet. Nem elvetendő, hogy jó alapokkal sokkal magasabb pozícióba tudnak elhelyezkedni, iparági viszonylatban is jó fizetéseket realizálni.

Miért ajánlaná a most felvételi előtt álló fiataloknak az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Karát?

Ha itt végez, ütőképes diplomát kap a kezébe, kapcsolat rendszert, már akkor keressük a jó képességű szakembereket, amikor még nem is fejezték be az Egyetemet. Dolgozni kell, de soha nem fog unatkozni, folyamatosan kihívásokkal teli feladatokat oldunk meg. Megtalálja a helyét a Multik világában a nemzetközi konszerneknél, de ha elég merész kis tapasztalattal megvalósíthatja a saját álmait is a KKV szektor szereplőjeként. A tudást megkapja, hogy mit kezd vele már az Ő döntése!

Gratulálunk a szép eredményekhez! Köszönjük az értékes gondolatokat és az interjút!


A jelenlegi oldal frissítve: 2024.12.10.