Új ötletek, innovatív megoldások” – Sikeres volt a Rejtő Konferencia az Óbudai Egyetemen

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara 2024. november 7-én nagy sikerrel rendezte meg hagyományos, immár többéves múltra visszatekintő tudományos konferenciáját. A rendezvényen az oktatók, kutatók, hallgatók és ipari partnerek egyaránt bemutathatták legújabb eredményeiket és ötleteiket.

A konferencia fókuszában idén is az oktatás, a kutatás és az ipar együttműködése állt. Az előadások széles spektrumát felölelve, a résztvevők megismerkedhettek az RKK legújabb oktatási módszereivel, kutatási projektjeivel, valamint az iparági partnerek innovációival. A konferencia különös hangsúlyt fektetett az RKK történetének bemutatására is, ezzel is megemlékezve a kar elmúlt évtizedeinek eredményeiről.

A konferencia megnyitóján Bartha Eszter hivatalvezető köszöntötte a megjelenteket, majd Dr. habil Koltai László dékán, a konferencia elnöke köszöntötte a résztvevőket, kiemelve a rendezvény fontosságát az egyetem életében. A megnyitó részeként publikációs és tudományos eredményeiért oklevelet vehetett át a dékántól Prof. Dr. Telegdi Judit az RKK emerita professzora.

A plenáris üléseken neves szakemberek tartottak előadást a legújabb EU-s környezetvédelmi szabályozásokról, és a szakma kiemelt fontosságú szereplőjéről.

A meghívott szakértők, Dr. habil Horváth Csaba címzetes egyetemi tanár és Kissné Somodi Katalin tartalmas és inspiráló előadásokkal gazdagították a plenáris programot.

Dr. habil Horváth Csaba előadásában Dr. Szikla Zoltán, a 2021-ben elhunyt kiváló mérnök életművét és tudományos eredményeit mutatta be. Az előadó részletesen ismertette a néhai szakember pályafutását, kiemelve legfontosabb kutatásait és innovációit. Az előadás méltó emléket állított Dr. Szikla Zoltánnak, és inspiráló volt a fiatal kutatók számára.

Kissné Somodi Katalin előadása az adatmenedzsment aktuális kérdéseivel foglalkozott, különös tekintettel az új, a PPWR európai parlamenti és tanácsi rendelettervezetben foglalt előírásokra. Az előadó részletesen ismertette az új EU-s irányelvek legfontosabb pontjait, és bemutatta, hogy ezek milyen kihívásokat és lehetőségeket jelentenek a vállalatok számára, és ismertette a GS1 Magyarországgal közösen végzett kutatása részeredményeit is. Az előadás nagy segítséget nyújtott a résztvevőknek ahhoz, hogy felkészüljenek az új szabályozási környezetre.

A konferencia egyik kiemelt eseménye volt a labor és emléktábla avatás, amellyel Dr. Szikla Zoltán munkásságát ismerte el a Kar. A Doberdó úti épületben található korábbi „Klíma” labor „Dr. Szikla Zoltán nevét viselve működik tovább, melynek berendezése egy többfunkciós digitális mikroszkóppal bővült a Nyomtatott Kommunikációért Alapítvány támogatásával. Az ünnepi esemény során Dr. habil Koltai László dékán és Kelemen György NyKA kuratóriumának elnöke helyezett el koszorút az újonnan felavatott emléktáblánál. A teremavatást megtisztelte jelenlétével Szilágyi Judit a Nyomtatott Kommunikációért Alapítvány kuratóriumának titkára és Dr. Szikla Zoltán legközelebbi hozzátartozójaként Pintér Ildikó is.

A  konferencia második részében a résztvevők három szekciókban folytattak a tudományos eszmecserét.

A Környezetmérnöki Szekció érdekes előadásokkal várta az érdeklődőket az Óbudai Egyetem RKK Schmalz termében, Bodáné Dr. Kendrovics Rita szekcióelnök vezetésével. A program során a résztvevők betekintést nyerhettek a környezetvédelem aktuális kérdéseibe és innovatív megoldásaiba.

Az előadások témái között szerepelt a talaj nitrogénciklusának kísérleti modellezése, a nehézfém-szennyezés hatásainak vizsgálata, a kölcsönkapott levegő kampány részletes bemutatása, a szalma és egyéb természetes anyagok hőszigetelő tulajdonságainak összehasonlítása, valamint a városi gazdaságok energiaellátásának lehetőségei.

Könnyűipari Mérnöki Szekció előadásai az Óbudai Egyetem RKK Erdélyi termében tartották meg. A szekció ülést Dr. Borbély Ákos vezette, ahol a résztvevők izgalmas előadásokat hallgathattak meg az aktuális ipari trendekről és kihívásokról. Az ülés során olyan témaköröket jártak körül, mint a csomagolóipar, a mesterséges intelligencia alkalmazása, a digitális média fenntarthatósága, az élelmiszeripar logisztikája és az aszfaltburkolatok minőségének vizsgálata.

Az Ipari termék- és formatervező szekció előadásai az Óbudai Egyetem RKK Gara termében kerültek megrendezésre, melyen a résztvevők tartalamas előadásokat hallgathattak meg a tervezés aktuális kihívásairól és a szakmai eredmények megosztásának fontosságáról. A szekció elnöke Dr. Csanák Edit DLA volt.

Az előadók olyan témaköröket jártak körül, mint a redesign technológia kihívásai, a szakmai eredmények publikálása, az ergonómia szerepe a csomagolás tervezésében, valamint egy konkrét tervezési esettanulmány, a dalmatika redesignje.

A konferencia résztvevői egyöntetűen pozitívan értékelték az előadásokat, amelyek magas színvonalúak és rendkívül hasznosak voltak. A konferencia szervezői elégedetten nyilatkoztak a program sikeréről, és köszönetet mondtak az előadóknak, hogy hozzájárultak a konferencia színvonalához.

A Rejtő Konferencia 2024 ismét bebizonyította, hogy az Óbudai Egyetem Rejtő Kara a hazai felsőoktatás és kutatás egyik meghatározó szereplője. A rendezvény hozzájárult a tudományos élet élénkítéséhez, valamint az ipar és az egyetem közötti kapcsolatok erősítéséhez.


A jelenlegi oldal frissítve: 2024.11.11.