Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karán idén nagyívű rendezvénysorozattal ünneplik a könnyűipari mérnökképzés elindulásának és a kar, valamint jogelőd intézményei fennállásának 50. jubileumát. Rendezvénysorozat kiemelkedő pillanata volt a kar meghatározó ipari partnerei, oktatói, tanárai és oktatást segítő munkatársai részvételével megtartott Ünnepi Kari Tanács Ülés 2022. november 21-én.
Prof. Dr. Kovács Levente rektor ünnepi köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy az Óbudai Egyetem meghatározó alappillére a Magyarországon egyedülálló képzést nyújtó Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar, ami stabil, kiegyensúlyozott fejlődési ívet mutat. A kar küldetése, hogy olyan korszerű, piacképes műszaki és gazdasági tudással rendelkező mérnököket képezzen a könnyűipar, az ipari termék – és formatervezés és a nemzetgazdaság kapcsolódó területeinek számára, akiknek szaktudása megfelel az európai követelményeknek. Büszkeséggel tölt el, hogy a kar képzéseivel, oktatóinak felkészültségével biztosítani tudja a megfelelő válaszokat a kor kihívásaira, igényeire. A kar és az egyetem vezetésének szándékai egybeesnek abban is, hogy a jövő mérnökei minél inkább az ipar igényeihez illeszkedő, gyakorlatorientált képzésben részesüljenek – hangsúlyozta az egyetem rektora.
Dr. habil. Koltai László dékán megnyitóbeszédében elmondta: 50 év alatt erős, jól körülhatárolható identitás, mindenkit összekötő szellemiség alakult ki az intézményben. Hozzátette: a kar patronáló tanári rendszere kialakításával is jelentősen hozzá tudott járulni az egyetem színvonalas működéséhez. Kiemelte a karon folyó kutatás-fejlesztési tevékenységeket, a tudományos publikációk magas számát, a széleskörű, megerősített hazai és nemzetközi ipari és tudományos kapcsolatokat és a gyakorlatorientált képzés jelentőségét. A Rejtő Kar legnagyobb értéke, hogy multidiszciplináris módon ötvözni tudja a könnyűipari mérnöki, az ipari termék- és formatervező mérnöki és a környezetmérnöki területeket.
Prof. Dr. Kovács Levente rektor az ünnepi alkalomból átadta a kar dékánjának az RKK fél évszázados eredményeit elismerő „ad optimum opus” Díszoklevelet.
A köszöntő beszédek után kari kitüntetések átadására került sor. Az ünnepség levezetője Bartha Eszter a kari tanács titkára volt. A személyeknek szóló elismeréseket Prof. dr. Kovács Levente az Óbudai Egyetem rektora és Dr. habil. Koltai László az RKK dékánja.
A kari tanács határozata alapján Gyémánt plakett kitüntetést Dr. Patkó István professzor, a Könnyűipari Műszaki Főiskola volt dékánja vehetett át.
Prof. Dr. Patkó István 1978-ban kezdte meg felsőoktatási tevékenységét a Könnyűipari Műszaki Főiskolán, majd 2004 – 2015 között a kar dékánja volt. Vezetése alatt a kari képzés megújult, a könnyűipari mérnöki szak mellett a környezetmérnöki és az ipari termék- és formatervező mérnöki alapszakok és a könnyűipari mesterszak elindításában is meghatározó szerepet játszott. Határozott, koncepciózus irányítása mellett a kar sikerrel teljesítette az egyetemi karrá válás feltételeit.
A Környezetvédelem egyik meghatározó szakértője, az egyetemi hallgatók oktatásán kívül több állami és vállalati projectben is részt vállalt és szívesen tartott ismeretterjesztő előadásokat is a megújuló energiák témakörében.
Oktató, kutató és szakértői munkáját több hivatalos elismerés mellett 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetéssel ismerték el.
Rejtő Sándor Emlékérmét vehetett át Prof. Dr. Kisfaludy Márta, a kar korábbi dékánja, valamint Dr. habil. Horváth Csaba címzetes egyetemi tanár.
Prof. Dr. Kisfaludy Márta az elmúlt közel két évtizedben az Óbudai Egyetem Rejtő Karán iskolateremtő tevékenységével aktívan részt vett három új szak szakmai programjának kidolgozásában és akkreditálásra való előkészítésében. 2015-2018 között a kar dékánjaként koordinálta és felügyelte a kar hosszútávú stratégiájába illő elképzelések megfelelő megvalósítását, a szakmai munkát. Oktatói és nevelői munkájában kiemelt hangsúlyt fektetett a tehetséggondozásra, a rábízott hallgatók lelkiismeretes vezetésére. Konzulensként és témavezetőként számos kiemelkedő OTDK eredményt értek el hallgatói. Meghatározó szerepet vállal az akkreditáció előtt álló multidiszciplináris doktori iskola kialakításában is. Számos szakmai és egyetemi kitüntetése mellett 2018-ban Apáczai Csere János-díjjal tüntette ki az Emberi Erőforrások minisztere Pedagógusnap alkalmából.
Dr. habil. Horváth Csaba, címzetes egyetemi tanár a nyomtatott kommunikáció területén aktív szakmai-közéleti szerepvállalásával, a gazdasági életben elért sikereivel, tudományos és oktatói munkájával tekintélyes hazai és jelentős nemzetközi elismertséget szerzett. Több, mint 15 éve az Óbudai Egyetem oktatója. 2010-től 2018-ig a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet igazgatója volt. Ez idő alatt az intézet oktatási, kutatási feladatait irányította, egyben azoknak tevékeny résztvevője is volt. Meghatározó szerepet vállalt az intézet laboratóriumainak, speciális oktatási helyiségeinek, tudásközpontjainak jelentős korszerűsítésében a háttéripari kapcsolataival megszerzett anyagi támogatások segítségével. Vezetése alatt újult meg a könnyűipari alapképzés és mesterképzés tantervi programja.
Az egyesült államokbeli Graphic Communications Education Association és a Technical Association of the Graphic Arts / USA elnökségi tagja.
Számos hazai és nemzetközi elismerése mellett 2018-ban Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozott számára a Magyar Köztársaság elnöke.
A kar ipari partnereinek kitüntetéseit a kar dékánja, illetve Dr. Csanák Edit DLA kutatási dékánhelyettes és Bodáné dr. Kendrovics Rita oktatási dékánhelyettes adta át.
Pro Facultas – a Kar kiemelt támogatója – díjban idén 3 cég részesült.
Alföldi nyomda, a díjat György Géza vezérigazgató vette át.
Az 1561-ben alapított, idén 461 éves Alföldi Nyomda Zrt. hazánk legrégebben működő nyomdája és piacvezető könyvgyártója. Évente több mint húszmillió könyvet gyártanak.
A nyelvi kultúra ápolásával és a könyvművészet megőrzésével fél évezrede erősíti a könyvnyomtatás és a magyar művelődés ügyét.
Az Alföldi Nyomda több mint négy évtizede van jelen a külpiacon, ma a termelésének ötöde külföldön kerül értékesítésre. Az elmúlt években sikeresen részt vett a hazai és a jelentősebb külföldi könyvvásárokon is, számos hazai kutatás, fejlesztés és innováció a cég eredményeként valósult meg. Közel 5 évszádos működése során mindig kiemelt hangsúlyt fektetett a nyomda az oktatás és a közművelődés ügyére segítve ezzel a hazai kultúra fejlesztését.
A nyomda évtizedek óta meghatározó támogatója a szakmai oktatásnak és a felsőoktatásnak is, szakdolgozatok témavezetésével, kutatás-fejlesztési együttműködésekkel, oktatási kooperációval a Rejtő kar és az Óbudai Egyetem kiemelt stratégiai és üzleti partnerévé vált.
Az Amazon Kft. díját Szőkéné Vörös Rozália ügyvezető igazgató vette át.
A kunszentmiklósi székhelyű Amazon Kft. családi tulajdonban lévő vállalkozás 1991 óta foglalkozik kiemelkedő minőségű könnyűipari termékek gyártásával. A Rejtő Kar és az Amazon Kft. közösen meghatározott KFI céljaiban és azok megvalósítása során kiemelt szerepet kapnak a Fenntarthatósági és a körforgásos gazdaság szempontjai. Ennek jó példája a cég munkatársainak részvétele a TEXTILE COMPOST LAB Kari kutatócsoport munkájában. A korábbi kutatásokkal összefüggésben az elmúlt években Tudományos Diákköri Konferencia dolgozat, valamint angol és magyar nyelvű szakdolgozatok is születettek.
A céggel együttműködve hallgatói kutatómunkával összefüggésben továbbá, a Kar eredményesen szerepelt 2021-ben a hannoveri Hochschulle Hannover-el karöltve megvalósított „LABi3 1.0 Photobook” nemzetközi projektben, amelyben a Környezetmérnöki és a Terméktervező Intézet oktatói és hallgatói közösen vettek részt. Ennek eredményeiről 1 hallgatói publikáció, továbbá 1 angol nyelvű konferenciacikk és 1 magyar nyelvű folyóiratcikk született. Mindezekkel az Amazon Kft. hozzájárult a nemzetközi és magyar hallgatók tudományos munkájához.
Az Encotech Kft. a díját Nahaj Dánielt az Encotech Kft. képviselője vette át.
A rejtő kar és az ENCOTECH Környezetvédelmi Szolgáltató és Tanácsadó Kft. több éves együttműködésben valósítja meg a cég és intézetünk közös hitvallásának megfelelő feladatait, mely szerint a gazdasági szereplőket a megfelelő szakmai tudással és munkával segítve járulhatunk hozzá az élhető környezet és életminőség fenntartásához.
Az együttműködés keretein belül a környezetmérnök alapképzésen tanuló hallgatók számos szakdolgozatot és tudományos diákkori munkát készítettek és készítenek jelenleg is az ENCOTECH Kft. munkatársainak közreműködésével, szakmai segítségével. A Encotech Kft. rendszeresen fogad szakmai gyakorlatra hallgatókat, a számukra felkínált szakmai munkákon keresztül ismerkedhetnek meg a környezetmérnök gyakorlati feladataival. Az Encotech Kft. szakemberei rendszeresen részt vesznek előadóként és támogatóként Intézetünk szakmai rendezvényein, konzulensi munkával segítik az intézeti munkatársak tevékenységét.
Az ünnepség zárásaként a kar jelenlegi és két korábbi dékánja felavatta és megkoszorúzta a doberdó úti épület aulájában felállított jubileumi emléktáblát, valamint megnyitották a 50 éves jubileum alkalmából készült emlékkiállítást is.