Zöld jövő a diákok kezében: Reuse Fenntarthatósági Fesztivál az Óbudai Egyetemen

Az Óbudai Egyetem Rejtő Kara a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvánnyal közösen december 3-án egy rendhagyó eseményre invitálta a középiskolásokat. A REUSE Fenntarthatósági Fesztiválon közel háromszáz diák ismerkedhetett meg a körforgásos gazdaság alapjaival, a fenntartható divat világával, és számos inspiráló előadást hallgathattak meg a téma szakembereitől. A fesztivál műsorvezetője Litkai Gergő humorista és elkötelezett környezetvédő volt.

A rendezvényen a középiskolások részt vehettek interaktív workshopokon, ahol saját kezűleg készíthettek újrahasznosított anyagokból tárgyakat. A divat iránt érdeklődőknek különleges élményt nyújtott a „REgomboltuk!” divatbemutató, ahol a Cseriti bolthálózat által felajánlott second hand ruhákat az egyetem diákjai álmodták újra. Az előadások során a résztvevők megismerkedhettek a fenntartható divatipar kihívásaival, valamint a körforgásos gazdaság szerepével a fenntartható jövő kialakításában.

A fesztiválon számos hazai zöld startup is bemutatkozott, így a diákok betekintést nyerhettek a fenntartható vállalkozások világába. A kerekasztal-beszélgetések és az előadások során az egyetem hallgatói és szakértők a greenwashing problémáját jártak körül, és felhívták a figyelmet a fogyasztói döntések fontosságára.

Az Egyetem és az Alapítvány munkatársai is hangsúlyozták az esemény jelentőséget és célját.

Dr. Sugár Viktória rektorhelyettes elmondta, hogy az egyetem célja, hogy a fiatalokat minél korábban bevonják a fenntarthatósági törekvésekbe, és megmutassák nekik, hogy ők is aktív szerepet vállalhatnak a környezet védelmében. Beszédében hangsúlyozta, hogy az egyetem vezetése stratégiai szinten integrálta a fenntarthatóságot intézményi céljai közé, és ennek megfelelően széleskörű képzési palettát kínál a környezetvédelem területén.

Molnár Attila az Alapítvány főigazgatója köszöntő beszédében kiemelte, hogy az eseményen a diákok nemcsak új ismeretekre tehettek szert, de inspirációt is meríthettek ahhoz, hogy a mindennapi életükben is környezettudatosabb döntéseket hozzanak. Elmondta továbbá, hogy az idei fentarthatósági programsorozat utolsó állomásaként négy középiskolát céloztak meg, hogy ágazatspecifikus előadásokon keresztül mélyítsék a diákok környezetvédelmi ismereteit, és felkeltsék érdeklődésüket az Óbudai Egyetem vonatkozó képzései iránt.

Hisszük, hogy a fiataloknak kulcsszerepük van a fenntartható jövő kialakításában. Ezért szerveztük meg ezt a fesztivált, hogy megmutassuk nekik, hogy a fenntarthatóság nem egy távoli fogalom, hanem a mindennapi életünk része lehet.” – mondta el Dr. habil. Koltai László, az Óbudai Egyetem Rejtő Karának dékánja. A beszédben kiemelte az Óbudai Egyetem Zöld-egyetemként megfogalmazott célkitűzését, miszerint az egyetem a fenntartható jövőért dolgozik.

Az egyik programban az egyetemistáktól megtudhatták az érdeklődők, hogy az Óbudai Egyetem Rejtő Kara egyedülálló lehetőséget biztosított hallgatóinak: a “Körforgásos gazdálkodás és fenntarthatóság” című kurzus keretében a diákok betekintést nyerhettek a hazai ipar legújabb fenntarthatósági megoldásaiba.

A kurzuson végzett hallgatók elmondták, hogy a félév során a résztvevők elméleti ismereteket szereztek a körforgásos gazdaság működéséről és a fenntartható fejlődés jelentőségéről. Az elméleti tudás megszilárdítását követően azonban a gyakorlat is teret kapott: a résztvevők számos ipari partner telephelyét látogathatták meg, ahol személyesen ismerkedhettek meg a fenntarthatósági törekvések gyakorlati megvalósításával.

A látogatások során a hallgatók megismerkedhettek olyan innovatív megoldásokkal, mint az újrahasznosított anyagokból készült termékek gyártása, az energiahatékony technológiák alkalmazása, valamint a hulladék csökkentésére irányuló kezdeményezések. A cégek szakemberei részletesen bemutatták a fenntarthatósági stratégiájukat, és válaszoltak a diákok kérdéseire.

Bodáné Dr. Kendrovics Rita dékánhelyettes, a Környezetmérnöki és Természettudományi Intézet igazgatója az előadást követően elmondta, hogy a félévben nagy sikerrel zajlott a „Körforgásos gazdálkodás és fenntarthatóság” kurzus, amelynek keretében meghatározó, magyar ipari partnerrel közösen mutattak be az egyetem hallgatóinak fenntarthatósági megoldásokat. Mint fogalmazott: „A kurzus egyértelműen sikert aratott, és rámutatott arra, hogy a fiatalok egyre nagyobb mértékben érdeklődnek a fenntarthatóság iránt.

A fesztivál résztvevői megtudhatták azt is, hogy a Rejtő Kar hallgatóinak egy másik csapata és a Terméktervező Intézet oktatóival egyedülálló projektet valósítottak meg. A Cseriti bolthálózat által felajánlott second hand ruhákat a diákok újraalkották, és a december 3-i rendezvényen egy különleges divatbemutatón mutatták be kreációikat.

A “REgomboltuk!” elnevezésű eseményen a résztvevők megtapasztalhatták, hogy a fenntarthatóság és a divat hogyan ötvözhető egymással. A hallgatók a feladat során nemcsak a tervezés és a varrás alapjait sajátíthatták el, hanem kreativitásukat is kibontakoztathatták. Az újrahasznosított ruhadarabokból készült egyedi darabok a fenntarthatóság mellett a divat iránti szenvedélyt is tükrözték.

Hogy miért fontos ez a projekt, azt a résztvevő hallgatók mesélték el. Felhívták a középiskolások figyelmét arra, hogy a gyorsan változó divat világában egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a fenntarthatóságra. Az egyik résztvevő úgy fogalmazott: „A ruhaipar jelentős környezeti terhelést okoz, ezért fontos, hogy új megoldásokat találjunk a fogyasztói szokások megváltoztatására és a hulladék csökkentésére. Az újrahasznosított ruházat felhasználása egy olyan fenntartható alternatíva, amely hozzájárul a környezet védelméhez és a körforgásos gazdaság erősítéséhez”.

Dr. Csanák Edit DLA dékánhelyettes, a Terméktervező Intézet igazgatója a divatbemutató rendezője a nagy sikere kapcsán úgy fogalmazott: „Örülünk a sikernek, mert a hallgatóink és oktatóink sokat dolgoztak a munkákon és a program előkészítésén. Az ilyen rendezvények hozzájárulnak ahhoz, hogy a környezettudatos szemléletmód egyre elterjedtebb legyen a társadalomban”.


A jelenlegi oldal frissítve: 2024.12.06.