A tizedik könnyűipari szakos évfolyam kezdte meg tanulmányait Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen is megkezdődött az új tanév, ahol 25 könnyűipari szakos hallgató kezdte meg BSc tanulmányait a 2023/24-es tanévben. Ők a tizedik évfolyama az Óbudai Egyetem határon túli, kihelyezett könnyűipari képzésének. Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara 2014 óta folytat magyar nyelvű mérnökképzést Székelyudvarhelyen. A képzés célja, hogy a Kárpát-medencében élő magyar fiatalok számára biztosítson magas szintű oktatást és lehetőséget a szakmai fejlődésre.
Idén szeptember 15-én tartották meg a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) összevont tanévnyitó ünnepségét a Hargita megyei városban a magyarországi partnerintézmények részvételével. Az eseményt a városháza Szent István-dísztermében rendezték meg, ünnepélyes keretek között.
Az ünnepséget Dr. Ilyés Ferenc, a SZÉK ügyvezető igazgatója nyitotta meg, aki köszöntötte a jelenlévő partnerintézmények vezetőit, hallgatóit, oktatóit, valamint a Székelyudvarhelyért Alapítvány képviselőit. Dr. Ilyés Ferenc beszédében kiemelte, hogy a SZÉK a Kárpát-medencei magyar oktatás egyik fontos bástyája, ahol 25 éve folyik kihelyezett felsőfokú képzés, amelyet neves magyarországi egyetemek biztosítanak.
Az Óbudai Egyetem részéről Dr. habil. Koltai László, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar dékánja köszöntötte a hallgatókat. A dékán tolmácsolta Prof. Dr. Kovács Levente rektor köszöntő szavait, kiemelve, hogy az Óbudai Egyetem erőssége a hallgatói létszám jelentős növekedése és a nemzetközi rangsorokban való előrelépés mellett abban is megmutatkozik, hogy az egyetem kiemelt hangsúlyt fektet a határon túli magyarság oktatására.
A dékán ünnepi beszédében gratulált a sikeres felvételi eredményekhez és sok sikert és kitartást kívánt az elsőéveseknek. Kiemelte az összetartozás és felelősség fontosságát és emlékeztetett, hogy a tanulás egy folyamat, amely erőfeszítést igényel, de elengedhetetlen a magasabb rendű tudás megszerzéséhez.
A tíz éves jubileum kapcsán Dr. habil. Koltai László az esemény után úgy nyilatkozott: „A székelyudvarhelyi képzés jelentőségét számos érték is alátámasztja. A képzés az Erdélyben élő magyar fiatalok számára biztosít lehetőséget a magyar nyelvű oktatásra és ezzel a magyar nyelv és kultúra megőrzésére.”
Elmondta továbbá, hogy a képzés hozzájárul a Kárpát-medencei régió gazdasági fejlődéséhez. A képzés során a diákok olyan szakmai tudást és készségeket szereznek, amelyeket a Kárpát-medencében működő magyar tulajdonú vállalkozások is hasznosíthatnak. Kiemelte azt is, hogy a képzés erősíti a magyarországi és a székelyföldi oktatók és vállalatok közötti kapcsolatokat.
A rangos eseményen számos további felszólalás is elhangzott. Köszöntőt mondott többek között Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere, aki hangsúlyozta, hogy milyen kiemelkedő szerepe van az intézménynek a székelyföldi magyarság oktatásának biztosításában és támogatásában.Dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára a Székelyudvarhelyi kihelyezett képzéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: „olyan példa és modell ez, mely követendő”. A helyettes államtitkár a közös értékekre, a nemzeti összetartozásra és a külhoni felsőoktatási stratégia fontosságára hívta fel a jelenlévők figyelmét, továbbá hangsúlyozta, hogy: „amíg van tudásszomjas fiatal addig van jövő is.”
A tanévnyitón Szász Jenő, a Székelyudvarhelyért Alapítvány elnökének szavait Orbán Attila az alapítvány igazgatója tolmácsolta. Szász Jenő levelében köszöntötte a diákokat és kiemelte, hogy az alapítvány célja a székelyföldi magyarság oktatási és kulturális támogatása, és ebben a munkában a SZÉK kiemelkedő szerepet játszik.
A Tatabányai Edutus Egyetem képviseletében Dr. Vigh László tudományos és nemzetközi rektorhelyettes mondott köszöntőt. Hangsúlyozta, hogy a középiskola után az egyetemi képzés minőségi váltás. Elmondta, hogy az egyetemek kínálják a lehetőséget, de a diákoknak kell helyes döntést hozni és élni a lehetőséggel.Prof. Dr. Gyuricza Csaba a MATE Rektora köszöntőjében elmondta, hogy az állami törekvéssel egyeztetve házhoz hozzák az oktatást. A Rektor kiemelte, hogy a MATE nem csak magyarországi egyetem, hanem célja, hogy a magyarok egyeteme legyen. A diákokat kíváncsiságra ösztönözte, mert a kíváncsiság idővel tudássá nemesül.Prof. Dr. Betlehem József a Pécsi Tudományegyetem általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese arról beszélt, hogy a képzés és a tanulás olyan társadalmi szerep, mely nemzet és az egyén felemelkedését szolgálja.
A tanévnyitó ünnepséget az Alla Breve Vegyeskar programja színesítette. A köszöntő beszédek után a hallgatók eskütételével zárult a tanévnyitó ünnepség.


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.09.19.