A tudomány mindenkié – Idén is sikeres volt a FiDiFó minikonferencia a Rejtő Karon

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara 2023. december 11-én rendezte meg a „FiDIFó 2023” elnevezésű tudományos ismeretterjesztő rendezvényt. A minikonferencia az MTA Természetes Polimerek Munkabizottsága, az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara, a PNYME Papíripari Szakosztálya, valamint az Integrált Tudományok Szakkollégiuma közös rendezvényeként, online formában került lebonyolításra.

A rendezvény elsődleges célja a tudományos ismeretterjesztés és a hallgatók érdeklődésének felkeltése a tudomány iránt, de a fórum lehetőséget biztosít a frissen végzetteknek, hogy bemutathassák tudományos kutatási eredményeiket, alkotásaikat is.

A közel négy évtizedes hagyományokkal rendelkező rendezvényen hat előadást tartottak idén, különböző tudományos témákról. Az előadók között voltak fiatal mérnökök, PhD hallgatók, fiatal oktatók és fiatal kutatók is. A két szekcióba sorolt előadások széles spektrumot öleltek fel, a természettudományoktól a műszaki tudományokon át az alkalmazott művészetekig.

A rendezvényt az Óbudai Egyetem Rejtő Karának dékánja, Dr. habil Koltai László és az MTA Természetes Polimerek Munkabizottság elnöke, a BME egyetemi docense Dr. habil Tóth Tünde nyitották meg. A dékán beszédében kiemelte a tudományos munka és az ismeretterjesztés fontosságát. Mint fogalmazott: „a tudományos ismeretterjesztés hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók megértsék a világot körülöttük, és hogy felelős döntéseket hozhassanak egy sikeresebb jövő érdekében”. Dr. habil Tóth Tünde köszöntő beszédében elmondta, hogy az idei rendezvény a multidiszciplinaritás mellett a természetes polimerek közül a fehérjékkel kapcsolatos kutatásokra fókuszál.

A rendezvény levezető elnöke, a korábbi éveknek megfelelően Szőke András volt a Papír és Nyomdaipari Műszaki Egyesület Papíripari Szakosztálya részéről. Mint fogalmazott: „Igen fontosak ezek a rendezvények, hiszen feladatunk a tudományos ismeretterjesztés, a diákok érdeklődésének felkeltése a tudomány iránt, de legalább ilyen fontos, hogy a FiDIFó közel 40 év óta összehozza a tudományos közösséget”.

A rendezvény első felében, a Természetes polimerek szekcióban az érdeklődők megismerhették Emődi Nikolett előadásában az onkogén KRas fehérjék aktivációjának legújabb vizsgálati eredményeit. Dombovári Dániel a Zebrahal nukleotid készletét szabályozó fehérjék feladatát és sajátosságait ismertette tudományos kutatásai alapján. Ezt követően „Hisztidinjelölt enzimek szelektív rögzítési lehetőségeinek vizsgálata és optimalizálása” címmel tartott érdekes előadást Zrinyi Anna.

A multidiszciplináris szekcióban Demény Krisztina ismertette a tihanyi Külső-tó térinformatikai vizsgálata során elért eredményeit. Bacsa Tamás „Számítógépház és csomagolásának tervezése” címen mutatta be újszerű műszaki csomagolási megoldását. Utolsó előadásként a műszaki felsőoktatás szempontjából fontos módszert ismertetett Berecz Norbert Lajos „A szimuláció szerepe a PLC oktatásban” címmel.

A rendezvényt záró beszédében a levezető elnök megköszönte az előadóknak és a szervezőknek a munkájukat. Az eredmények összefoglalása után úgy fogalmazott, hogy „A 2023 évi FiDIFó sikeres rendezvény volt, szándékunk szerint jövőre is folytatódni fog”.


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.12.13.