Székelyudvarhelyen került megrendezésre 2024. november 15-16-án a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által szervezett VI. Interdiszciplináris Konferencia a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről. A konferencia fővédnöke Dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke volt.
Az eseményen a régió legkülönbözőbb területeiről érkeztek kutatók, szakértők és döntéshozók, hogy közösen elemezzék a Kárpát-medencei magyarság aktuális kihívásait és lehetőségeit. A közel 200 fős eseményen az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara is képviseltette magát, hangsúlyozva ezzel az oktatási intézmény elkötelezettségét a régió fejlesztése iránt.
A konferencia főbb témái között szerepeltek: a Kárpát-medencei magyarság demográfiai helyzete és jövője, a régió gazdasági fejlődésének lehetőségei és határai, az oktatás és a kutatás szerepe a régió fejlesztésében, a Kárpát-medencei magyarság kulturális identitása és fenntarthatósága, a klímaváltozás hatásai a régióra és a lehetséges adaptációs stratégiák, valamint a felsőoktatás helyzete és lehetőségei a térségben.
Az Óbudai Egyetem Rejtő Karának képviselői a konferencián tartott előadásokban és kerekasztal-beszélgetésekben vettek részt. Bemutatták a kar kutatási eredményeit, valamint a régió fejlesztésében betöltött szerepét. A kar szakemberei kiemelték az oktatás és a tudományos kutatás fontosságát a Kárpát-medencei magyarság hosszú távú fenntarthatósága szempontjából.
A program a Dr. Ilyés Ferenc Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ igazgatójának köszöntőjét és Szász Jenő Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökének megnyitó beszédét követően kerekasztalbeszélgetéssel indult a magyarországi egyetemek székelyföldi felsőoktatási küldetéséről. A székelyudvarhelyi egyetemi központ kiemelt partnereivel Ilyés Ferenc igazgató beszélgetett a Székelyudvarhely Művelődési Ház koncerttermében. A kerekasztalbeszélgetésen Dr. habil Kolta László képviselte az Óbudai Egyetemet, aki átadta Prof. Dr. Kovács Levente rektor üdvözletét és jókívánságait. Beszédében a Rejtő Kar dékánja kiemelte, hogy az RK több mint tíz éve folytat felsőoktatási tevékenységet Székelyudvarhelyen a Székelyudvarhelyért Alapítvánnyal kötött együttműködés alapján. 2024 szeptemberében indult a 11. Könnyűipari mérnök évfolyam a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban. Ennek megfelelően kar szakértelme és erőforrásai révén aktív szerepet vállalhat a régió fejlesztésében, különös tekintettel Székelyudvarhelyre és a környező térségre.
A számos kerekasztalbeszélgetés és plenáris előadás mellett 14 szekció is megszervezésre került a kétnapos rendezvényen. Ezek közül a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ Vitamag termében tartották meg a „Könnyűipar és felsőoktatás: fókuszban Magyarország és Székelyföld” című hibrid szekciót is, amelyen személyes és online előadások is elhangoztak. A szekció a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ munkatársainak közreműködésével valósult meg, melynek elnöke Rozs László volt. A szekció munkáját György Melinda segítette.
A bemutatott témák között a hagyományőrzés és az innováció egyaránt hangsúlyos szerepet kapott. Kövendi Edit előadása során a kelengye, mint a magyar népművészet emblematikus eleme, a székely szőttesek mintáinak megfejtése és az ezekben rejlő mély jelentésrendszerek kerültek a középpontba. Előadása rávilágított a hagyományőrzés fontosságára, valamint arra, hogy a hagyományok ismerete és átadása hogyan járulhat hozzá identitásunk erősítéséhez.
Kövendi Levente és Pataky Adél Ibolya innovatív ötleteikkel színesítették a programot. Kövendi Levente egy univerzális, többfunkciós asztali szövőszék tervezéséről és bemutatásáról tartott előadást, amely a hagyományos szövőtechnika és a modern technológia ötvözésével született. Pataky Adél Ibolya pedig a ruhaipar fenntarthatósági kérdéseit járta körül, felhívva a figyelmet arra, hogy a ruházat előállítása során milyen hosszú és energiaigényes folyamatok zajlanak, és hogy ennek tükrében mennyire elhanyagolt a készítők megbecsülése.
A program további előadásai a könnyűipar és a mérnöki tudományok aktuális kérdéseivel foglalkoztak. Gergely Melinda a STEM oktatásban alkalmazható szimulációkról tartott előadást, Dr. Kucsera Bence pedig a könnyűipari mérnöki képzések elmúlt évtizedeit, az oktatás és a piaci igények közötti kapcsolatot vizsgálta. Dr. Oroszlány Gabriella előadásában az ergonómia a csomagolásban betöltött szerepét elemezte, míg Dr. Koltai László és az élményalapú tanulás alkalmazhatóságát vizsgálta az online mérnökképzésben. Balázs Zsolt előadása a digitális és az ofszet nyomtatás határvonalának példányszám függvényében történő meghatározásával foglalkozott.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a VI. Interdiszciplináris Konferencia a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről fontos fórumot biztosított a régió problémáinak megvitatására és megoldási javaslatok kidolgozására.
Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara aktív részvétele az eseményen jól illeszkedik az intézménynek a Kárpát-medencei régió fejlesztésére irányuló törekvéseibe.