Környezetmérnöki Szakmai Nap az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karán

A 2023. április 19-én került megrendezésre a már hagyományos Környezetmérnöki Szakmai Nap az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar Környezetmérnöki és Természettudományi Intézete szervezésében azzal a céllal, hogy tovább erősítsük a környezeti ipar és az oktatás együttműködését. Együttműködő partnereink ebben az évben is a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ), a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség (MASZESZ), a Magyar Kémikusok Egyesülete Környezet-analitikai és Technológiai Társasága és az ÓE RKK Integrált Tudományok Szakkollégiuma.

A szakmai rendezvény legfőbb célja, hogy a környezetmérnök alapképzésben részt vevő hallgatók megismerjék a környezeti ipar sokszínű tevékenységét, az egyes cégeknél folyó kutatási, termelési, szolgáltatási tevékenységet, ugyanakkor a cégeknek pedig lehetősége nyílik a bemutatkozásra. Az esemény lehetőséget ad arra is, hogy a környezeti ipar és az oktatás szorosabb együttműködése valósulhasson meg. A rendezvény célközönsége a 2. és 3. évfolyamos nappali tagozatos környezetmérnök hallgatók, ezzel is segítve a szakmai gyakorlatra való elhelyezkedésüket, a tudományos diákköri munkák és szakdolgozatok témaválasztását, de az eseményen részt vettek nappali és levelezős 1. éves hallgatók is.

A szakmai nap levezető elnöke Dr. Papp Mária címzetes egyetemi docens, a MASZESZ Felügyelőbizottságának elnöke, a Hírcsatorna főszerkesztője volt.

A program az együttműködő partnerek egyesületi tevékenységének bemutatásával kezdődött. Idén első alkalommal mutatkozott be a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség Junior Tagozata, bízva abban, hogy lesznek a jövőben egyetemünkről is részvevők a szervezet munkájában. Az ezt követő 30 perces előadások betekintést nyújtottak az ipari tevékenységhez kapcsolódó környezetvédelmi feladatokba. Rendezvényünkön az alábbi cégeket láttuk vendégül és kaptunk betekintést egy-egy speciális szakmai területbe:

Nagy-Mezei Csenge az FCSM Zrt. Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep technológus mérnöke Vajon hányszor vesszük be ugyanazt a pirulát? – Gyógyszermaradványok a szennyvízben című előadásában arra világított rá milyen veszélyt jelenthetnek a szennyvízben lévő mikroszennyezőanyagok és milyen technológiai lehetőségek állnak már rendelkezésre a csökkentésre.

Dr. Bakó Gábor Interspect Kft. ügyvezető igazgatója a Drónok szerepe a környezet- és természetvédelemben című előadásában bemutatta a drónok környezeti monitoringban való felhasználásának lehetőségeit, megtudhattuk hogyan használhatók a környezet szennyezőforrások felderítésében. 

Czap Zoltán KÖR-KER Kft. ügyvezetőjének előadása rámutatott az azbeszt veszélyeire és az azbesztmentesítés jogszabályi hátterére a Szakmailag helyes azbesztmentesítés c. előadásában.

A BIO-KALIBRA Bt. tevékenységét Ring Erika ügyvezető igazgató mutatta be és a nyári éjszakák kellemetlenségéért felelős szúnyoggyérítés tapasztalatairól számolt be Szúnyoggyérítés tapasztalatai környezetvédelmi szemmel c. előadásában.

Bálint Analitika Kft.-t Szigeti Tamás tudományos tanácsadó képviselte, előadásában a mintavételezés során felmerülő problémák, bizonytalanságok kerültek bemutatásra A mintavétel bizonytalansága környezeti minták vétele során címmel.

A program második részében került sor a Karon korábban környezetmérnöki képzésen diplomát szerzett és azóta a környezetiparban dolgozó hallgatókkal való beszélgetésre. Az általuk képviselt cégek és kutatási tevékenységük bemutatása mellett megosztották tapasztalataikat is a diploma megszerzéséig vezető kihívásokon át az azt követő munkalehetőség keresésen és állásinterjúk buktatóin keresztül vezető útról.  Kerekasztal beszélgetés során hasznos gyakorlati tanácsokkal látták el a beszélgetésben résztvevőket. Pozitív életérzésük, elégedettségük a jelenlévőkre is üdítően, motiválóan hatott és betekintést adott a képzés nyújtotta lehetőségek sokszínűségébe. A beszélgetést Szilágyi Ákos IV. évf. környezetmérnök hallgató és Göndös Dorottya környezetmérnök szakos hallgató, a KTI demonstrátora moderálták, résztvevők voltak: Bucsi Farkas Lilla, UTB Envirotech Zrt., projektmérnök, Nemes Zsuzsanna, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata Városüzemeltetési és Közműellátási Iroda, ügyintéző, Pintér Adrienn, KSZGYSZ, projekt asszisztens és Virga Szabolcs, Drem Innovation Kft. (Bloomair projekt) projektmenedzser.

A szakmai együttműködés megvalósításáért köszönet illeti a résztvevő cégek képviselőit, továbbá a szervezésben együttműködő partnereket – Dr. Ágoston Csaba (KSZGYSZ elnöke), Dr. Papp Mária (MASZESZ Felügyelőbizottság elnöke, Hírcsatorna főszerkesztője), Dr. Buzás Ilona (Magyar Kémikusok Egyesülete Környezet-analitikai és Technológiai Társasága titkára), Nagy Eszter Dóra (MASZESZ Junior Tagozatát képviselő elnökségi tag) és Dr. Demény Krisztina (Integrált Tudományok Szakkollégiuma igazgatója). 

Budapest, 2023. 04.19.

Bodáné Dr. Kendrovics Rita ÓE RKK KTI igazgató


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.04.19.