Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Kara és a Rejtő Alapítvány 2023. október 27-én, pénteken emléknapot tartott Rejtő Sándor születésének 170. évfordulójára. Az eseményen a szerző életművét és munkásságát méltatták, valamint bemutatkoztak Rejtő Sándor nevét viselő szakmai szervezetek és oktatási intézmények is.
A programon megjelent közel hetven főt Szabó Rudolf a Rejtő Sándor Pro Technológia Alapítvány kuratóriumának elnöke és a Rejtő Kar dékánja köszöntötte.
Köszöntőjükben mind a ketten kiemelték, hogy Rejtő Sándor művei, munkássága és példája ma is aktuálisak, tanulságos és fontos, hogy az új generációk is megismerjék életművét.
Az emléknap délelőtti részében Rejtő Sándor életét és munkásságát ismertette Némethné Dr. Erdődi Katalin az RSPT Alapítvány kuratóriumának tagja.
Ezt követően érdekes előadásban ismerhették meg Rejtő Sándor és a mérnöki anyagtudományok kapcsolatát az érdeklődők Dr. Molnár Kolos, a BME Polimertechnika Tanszék egyetemi docensének tolmácsolásában.
A Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar 50+1 éve című előadásában Dr. habil Koltai László, a Rejtő Kar dékánja rövid történeti áttekintést adott a több mint fél évszázados múlttal rendelkező kar múltjáról, jelenéről és jövőbeni céljairól.
„Hol volt, hol nem volt? Egy 70 évig tartó szakmai képzés sikertörténete” címmel ismertette tapasztalatait Bandi István a Győri Rejtő Sándor Textilipari Technikum korábbi iskolaigazgatója.
Az első szekció zárásaként „Hogy volt? és Hogyan tovább? Rejtő Sándor Alapítvány: múlt, célok, lehetőségek” címmel Szabó Rudolf a Rejtő Sándor Pro Technológia Alapítvány kuratóriumának elnöke tartott beszédet.
Ezt követően Rejtő Sándor mellszobrának megkoszorúzására került sor, számos meghívott vendég jelenlétében az Óbudai Egyetem főépületének kertjében.
Az eseményen Dr. Vígh András a RSPT Alapítvány kuratóriumának tagja mondott rövid beszédet. Elhangzott, hogy az alapítvány célja, hogy Rejtő Sándor életművét és munkásságát minél szélesebb körben megismertesse.
Az emléknap délutáni részében a Rejtő Alapítvány és a Rejtő Kar által szervezett kiállításon az érdeklődők megtekinthették a Rejtő Sándor életét és munkásságát bemutató és a kort megidéző tárgyakat és posztereket. A kiállításon Rejtő Sándor eredeti kéziratai, levelei, fényképei és egyéb dokumentumai is láthatók voltak.
A program tudományos szekciójában is fontos és érdekes előadások hangzottak el.
Dr. Molnár Kolos, egyetemi docens, a BME, Polimertechnika Tanszék munkatársa „A természetes polimerektől a mesterséges polimerig. Versengés és együttműködés” címmel tartott érdekes tudományos előadást.
Szabó Rudolf a Rejtő Sándor Pro Technológia Alapítvány kuratóriumának elnöke „Quo vadis száltechnológia?” címmel ismertette a nemzetközi trendeket és vizsgálta a könnyűipari terület jövőbeni lehetőségeit.
„Új fejlesztésű és intelligens textíliák” címmel a Rejtő Kar docense, Dr. Papp-Vid Dóra, textil- és öltözéktervező iparművész tartott izgalmas előadást.
A program egyben az ipari szakemberek baráti találkozója is volt, ahol lehetőség volt az ismerkedésre, emlékezésre és tapasztalatcserére is.
A résztvevők visszajelzései és a szervezők egyértelmű véleménye szerint az emléknap sikeres volt, és hozzájárult Rejtő Sándor életművének megismertetéséhez és népszerűsítéséhez.